Rok założenia 1986

Zapraszamy do naszego punktu handlowego:

Długa 9A
58-309 Wałbrzych
tel. 074 840 05 28


Dlaczego warto?


 

Planujesz remont kuchni pod nowe meble?

Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji.


Standardowe wymiary mebli

- Dolne szafki kuchenne wykonuje się na wysokość 82 cm + blat. Wliczone są tutaj nóżki regulacyjne o wys. 10 cm. Istnieje możliwość podwyższenia szafek o 5 cm. stosując nóżki regulacyjne o wys. 15 cm. Całkowita wysokość szafki z blatem wynosi od 85-93 cm +/- regulacja do płaszczyzny podłogi. Głębokość szafek wynosi 50,5 cm + front. W przypadku szafek skrajnych 1 z boków wykonywany jest na 56 cm + front. Przy głębokości blatu jaka wynosi 60 cm przestrzeń pozostająca za szafką służy wentylacji oraz poprowadzeniu wszelkiego typu przyłączy.

Powyższe informacje mają bardzo istotne znaczenie np. kiedy chcemy aby blat kuchenny stanowił jednocześnie parapet dla okna. Należy o tym pamiętać również decydując się na zmywarkę pod zabudowę, większość producentów wykonuje zmywarki na wysokość ok. 81-82 cm dlatego niższa wyokość szafek może uniemożliwić osadzenie zmywarki.


- Górne szafki kuchenne mają urozmaicone wymiary, zarówno wysokościowe jak i szerokościowe. Przyjętym standardem jest głębokość tych szafek która wynosi 30 cm + front.

- Przestrzeń pomiędzy szafkami dolnymi i górnymi uzależniona jest od preferencji użytkownika, jednak powinna mieścić się w przedziale od 40 cm do 60 cm. W przypadku płyty elektrycznej/ indukcyjnej przestrzeń pomiędzy źródłem ciepła a okapem lub szafkami górnymi powinna wynosić min. 55 cm, natomiast w przypadku płyty gazowej min. 65 cm.


Płytki ścienne

Powinny być położone min 82 cm od podłogi do wysokości min. 142 cm (chyba, że szafki będą wisiały niżej), a w miejscu ustawienia okapu do wys. 170 cm (zależy od typu okapu), szerokości min 8 cm większej (po 4cm na stronę) od szerokości montowanego w tym miejscu pochłaniacza. W przypadku fototapety/ szkła zaleca się wykonać pomiar i montaż na już zestawionych meblach.Instalacja wodno- odpływowa

- Ujęcia wody (ciepła i zimna) do baterii zakończone odpowiednimi zaworami z odpływem skierowanym pionowo do góry, na wys. ok 60 cm, w centralnym miejscu szafki zlewozmywakowej lub narożnej. Wyprowadzenie wody (zimnej) do zmywarki, zakończone odpowiednim zaworem z odpływem skierowanym pionowo do dołu, na wys. max ok. 50cm.

- Instalacja wodna odpływowa prowadzona w lub na ścianie powinna mieć nie mniej niż 40 mm średnicy i zachowany minimum 5 stopniowy spadek. W przypadku instalacji prowadzonej po ścianie odsunięcie od ściany nie powinno przekraczać 50 mm (mierzone dla najbardziej odsuniętych elementów instalacji np. mocowania wraz z rurą do ściany). Zakończenia instalacji odpływowej powinno znajdować się na wysokości nie wyżej niż 450mm i nie niżej niż 200mm od podłogi. Wskazane jest aby zakończenia znajdowały się centralnie w szafce zlewozmywakowej lub narożnej.

UWAGA- za zmywarką do zabudowy nie powinny znajdować się żadne przyłącza (ani wodne, ani elektryczne, ani gazowe)


Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna określana jest w zależności od zaplanowanych sprzętów gospodarstwa domowego zarówno dużego jak i małego oraz zaplanowanego w pomieszczeniu oświetlenia.

Przyłącze dla piekarnika elektrycznego, lodówki czy mikrofali powinno być przygotowane zgodnie z zaleceniami producenta. Wskazaną lokalizacją jest sąsiadująca szafka. Należy pamiętać, że w przypadku płyt gazowych zwykle wymagane jest dodatkowe przyłącze elektryczne zasilające zapalarkę.

W wypadku płyt elektrycznych (szczególnie indukcyjnych) w większości modeli potrzebna jest oddzielna instalacja elektryczna zdolna przenosić wysokie obciążenia napięcia. Należy więc przygotować przyłącze elektryczne wg wskazań producenta sprzętu AGD.

Przyłącze elektryczne dla okapu/ wyciągu powietrza powinno być przygotowane w osi okapu powyżej linii szafek wiszących lub w którejś z sąsiadujących szafek wiszących.

Przyłącze elektryczne dedykowane dla zmywarki powinno znajdować się na przykład w szafce zlewozmywakowej, w taki sposób aby nie było usytuowane bezpośrednio przy przyłączach wodno kanalizacyjnych.

W przypadku wątpliwości co do sposobu przygotowania przyłącza elektrycznego, należy skonsultować się z projektantem.

Instalacja gazowa

Podobnie jak w przypadku instalacji wodno odpływowych, instalacja gazowa może być usytuowana w lub na ścianie. Jeśli prowadzona jest poniżej lini blatu nie powinna odchodzić od ściany dalej niż 50 mm. Wszystkie odbiorniki gazu w zabudowie podłączane są za pomocą elastycznego przewodu gazowego. Jego długość określana jest zależnie od projektu zabudowy kuchennej.

Powyższe informacje należy traktować jako standardowe- zalecane. Mamy świadomość, ze nie zawsze istnieje możliwość dostosowania się do w/w opisu, w takiej sytuacji wszelkie wątpliwości najlepiej konsultować z naszym projektantem lub pomiarowcem. Zawsze postaramy się znaleźć dla Państwa zadowalające rozwiązanie.

A skoro wykonanie projektu i wycena są bezpłatne- sprawdź jak może wyglądać Twoja nowa kuchnia!


Powrót do kategorii kuchnie

 

Meble AD Wszelkie prawa zastrzeżone                © 2008 3w edit